Jump to content

Ερώτηση περι πεδίου (FOV)...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Έχω εναν προσοφθάλμιο GSO 25mm, που τρώγεται-δεν τρώγεται...

Σκέφτηκα οτι χρειάζομαι καποιον πιο μεγάλο γύρω στα 35mm με 40mm για να με βοηθάει στο ψάξιμο αντικειμένων και να έχω μια πιο μακρινή άποψη, καθώς και πλήρη εικόνα σε διάχυτα νεφελώματα και στον γαλαξία της Ανδρομέδας...

 

Το κακό είναι πως έχω μπερδευτεί με τα πεδία...

 

Ο GSO 25mm μου δίνει 52 μοίρες, ενώ ένας 40mm της σειράς 4000 της Meade, υποτίθεται οτι έχει πεδίο 43 μοιρών (περισσότερα εδώ)

 

Αυτό σημαίνει οτι όταν με τον 25άρη βλέπω μια περιοχή έκτασης χΑ, με τον 40άρη που έχει πολύ μικρότερη μεγέθυνση θα βλέπω χΒ<χA ?

 

Στο αρχείο που δίνω link παραπάνω έχει μια λίστα "Αctual FOV"...Τι γίνεται φωτίστε με και μένα, λίγο κουφό μου φαίνεται!

 

2) Το Meade 4000 40mm είναι καλό, η αξίζει τα παραπάνω ευρώ ένας Baader Hyperion, και αν ναι τι μεγέθους, και τι πεδίο θα μου δίνει?

 

ΘΕΤΩ ΣΑΝ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΝΑ ΧΩΡΑΕΙ ΤΟ M31 ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΣΤΟ ΠΕΔΙΟ ΜΟΥ!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι τηλεσκόπιο έχεις ??? Ε.Α ? και f?

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σημειωσε επισης οτι εχεις και 1200 mm εστιακη αποσταση..

 

Ο 40mm ειναι ο μοναδικος προσοφθαλμιος της σειρας που δινει 44 μοιρες πεδιο. Νομιζω καταλαβαινεις τη διαφορα μεταξυ των 44 και των 52.

 

Προτιμοτερο να παρεις τον 32 της ιδιας σειρας, ή να πας στην επομενη σειρα την QX η οποια δινει 68 μοιρες νομιζω οποτε με ενα 32 mm αυτης της σειρας θα δεις αποτελεσματα

 

Σκεψου οτι η Ανδρομεδα πιανει ενα πεδιο της ταξης των 3 μοιρων

STARFINDER EQUATORIAL 8\" FL 1200mm MEADE

 

Series 4000 MEADE 6.7mm - 40mm 52

 

HYPERION 13mm 68 :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για το τηλεσκόπιο σου με προσοφθάλμιο 40 (πεδίο 43ο) για να πάρεις όλη την Ανδρομέδα θα χρειασθείς και ένα focal reducer 6.3.

 

Δες εικόνα τον κόκκινο κύκλο :wink:

1286707782_m31(Medium).jpg.19a8c51abf531fcbd88c36c6e8fbdfb3.jpg

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εγώ επίσης θέλω πολλών χιλιοστών (τουλάχιστον 32mm) προσοφθάλμιο για νεφελώματα διάχυσης όπως NGC 7000,NGC 6992 κ.α Γιατί δεν δοκιμάζεις τον 40mm της Vixen που είναι και fully mutli-coated ? Hyperion για αυτόν τον σκοπό δεν μπορείς να πάρεις αφου η σειρά έχει μέχρι 21mm.Θα σου πρότεινα πάντως να μείνεις μακριά απο την Meade.Υπάρχει και ο LVW 22mm της Vixen με πεδίο 65° στα 218 €
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μικροτερη μεγεθυνση που μπορεις να βαλεις πρεπει να ειναι τετοια ωστε να σου δινει κορη εξοδου 7mm. Αν δινει μεγαλυτερη τοτε αφ ενος χανεις φως και αφ εταιρου θα ειναι ορατη και η κεντρικη παρεμποδιση σαν σκοτεινη περιοχη στο κεντρο του πεδιου σου.

Η κορη εξοδου δινεται απο τον τυπο ΚΕ=ανοιγμα/μεγεθυνση, αρα ελαχιστη μεγεθυνση 200/7=28x περιπου και 1200/28=43mm ο προσφθαλμιος που πρεπει να χρησιμοποιησεις για να την πετυχεις. Με 50 μοιρες φαινομενικο πεδιο θα εχεις πραγματικο 50/28=1,78 μοιρες.. δεν χωραει ο γαλαξιας της Ανδρομεδας στο πεδιο. Θα χρειαστεις ... μικροτερο τηλεσκοπιο. Focal reducer ειναι για schmidt cassegrain οχι για νευτωνια.

Ας σπρωξουμε την υποθεση στα ακρα παιρνεις Nagler 31mm με φαινομενικο πεδιο 82 μοιρες αν θυμαμαι καλα.

Θα εχεις λοιπον μεγεθυνση 1200/31=39x και πεδιο 82/39=2,10 μοιρες.. παλι το μικροτερο τηλεσκοπιο δεν το γλυτωνεις (γλυτωνεις τα 750 ευρω για Nagler 31mm ομως :mrgreen: )

Για να εχεις παντως μεγαλα πεδια πρεπει να καταφυγεις σε προσοφθαλμιους 2". Φτηνες λυσεις οι Erfle 32mm με φαινομενικο πεδιο γυρω στις 65 μοιρες μεγεθυνση 1200/32=37.5x και πραγματικο πεδιο 65/37.5=1.73 μοιρες. Καλυτερος λιγο απο οτι λενε (δεν τον εχω χρησιμοποιησει) ο Vixen 30mm 2" με φαινομενικο πεδιο 60 μοιρες.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όλα εξαρτώνται από το πραγματικό άνοιγμα του προσοφθάλμιου φακού στη μεριά που βλέπει προς το τηλεσκόπιο. Εκεί υπάρχει συνήθως σε βάθος λίγων χιλιοστών ένας δακτύλιος, το λεγόμενο field stop ή αλλιώς η περιφέρεια του οπτικού πεδίου - ο κύκλος που βλέπουμε όταν παρατηρούμε.

 

Στους φακούς 1,25" (31,7mm):

Το μέγιστο field stop για όλες σχεδόν τις εταιρίες προσοφθαλμίων έχει διάμετρο 27mm. Οποιοσδήποτε φακός χρησιμοποιεί αυτό το άνοιγμα έχει το ίδιο πραγματικό οπτικό πεδίο για συγκεκριμένο τηλεσκόπιο. Για τηλεσκόπιο εστιακής απόστασης 1200mm, τα 27mm field stop προσφέρουν πραγματικό οπτικό πεδίο 1° και 17'. Οι φακοί Plossl από εστιακή απόσταση 32mm και πάνω κάνουν ακριβώς αυτό. Ο 32αρης με τον 40αρη έχουν το ίδιο πραγματικό οπτικό πεδίο αλλά επειδή ο 40αρης δίνει μικρότερη μεγέθυνση, έχει πιό στενό φαινόμενο οπτικό πεδίο (40°~43°). Για το νευτώνειο σου πολύ προτιμότερος ο 32αρης από κάθε άποψη. (Ένας καλός 32αρης όμως ή οι υπέροχοι Celestron Ultima 30mm και 35mm). Ένας φακός με φαινόμενο οπτικό πεδίο 68° δεν μπορεί να δώσει περισσότερο πραγματικό πεδίο από τον 32άρη Plossl αφού στις 1,25" δεν μπορεί να έχει εστιακό μήκος παραπάνω από περίπου 25mm. Στα παραπάνω υπάρχουν κάποιες ελάχιστες εξαιρέσεις αλλά δεν θέλω να το κάνω πιό πολύπλοκο.

 

Για τις 2" (50,8mm)"

Το field stop των φακών μπορεί να φτάσει μέχρι τα 46mm. Στο παραπάνω τηλεσκόπιο των 1200mm θα έδινε πραγματικό οπτικό πεδίο 2° και 12', αν βέβαια το επιτρέπει το μέγεθος του δευτερεύοντος. Θα χρειαζόταν τότε ένας πολύ μεγάλος Plossl (πχ 55mm) ή κάποιος «μικρότερος» αλλά πιό ευρυγώνιος φακός (πχ Tele Vue Nagler 31mm)

 

Πάντως ο Μ31 δεν μπορεί να χωρέσει ολόκληρος στην εστία ενός τηλεσκοπίου 1200mm, ούτε καν ο μισός αν ο εστιαστής είναι 1,25 ίντσες.

 

Φιλικά, Στέφανος

 

ΥΓ. Τα οπτικά πεδία υπολογίζονται ακριβέστατα με απλή γεωμετρία + λίγη τριγωνομετρία. Δυστυχώς μόνο η Tele Vue δίνει όλα τα απαραίτητα στοιχεία για να υπολογίσει κανείς το οπτικό πεδίο ενός φακού πριν τον αγοράσει. Επίσης δυστυχώς, το φαινόμενο οπτικό πεδίο που αναφέρουν άλλες εταιρίες για τους φακούς τους κάποιες φορές αποδεικνύεται ανακριβές, χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για την οπτική ποιότητά τους.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πραγματικό οπτικό πεδίο (actual field of view) είναι η διάμετρος (σε μοίρες) του τμήματος του ουρανού που φαίνεται στον προσοφθάλμιο φακό και είναι συνήθως της τάξεως των λίγων λεπτών της μοίρας έως 1°~2°.

 

Το φαινόμενο οπτικό πεδίο, είναι η φαινομενική διάμετρος του κύκλου που περιβάλλει το οπτικό πεδίο στον προσοφθάλμιο, μετρημένη σε μοίρες, και μπορεί να κυμαίνεται από 35°~82°. Για παράδειγμα, όλοι οι προσοφθάλμιοι Plossl μιας εταιρίας μπορεί να έχουν το ίδιο φαινόμενο οπτικό πεδίο 52° και η ευρυγώνια σειρά της εταιρίας να έχει φαινόμενο οπτικό πεδίο 67°, δίνοντας πιό ευρύχωρη αίσθηση στην παρατήρηση. Τα πραγματικά οπτικά πεδία όμως θα καθορίζονται σε συνδυασμό με τη μεγέθυνση.

 

Δυστυχώς χωρίς τα κατάλληλα σχήματα αυτά τα θέματα εξηγούνται δύσκολα.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μπερδέψατε ρε παιδιά!

 

Εμένα με ενδιαφέρει το actual field of view, να χωράει ασπούμε το M31 στο πεδίο μου...Αυτο δεν είναι κάτι που θα το πετύχω εύκολα με ενα 40mm προσοφθάλμιο? Εδώ στο 25 mm μου φαίνεται σχεδόν ολόκληρο...

 

Αρα το πεδίο στους προσοφθάλμιους δεν αντιπροσοπεύει το τόξο του ουρανού που βλέπεις σωστα?

 

Θέλω να έχω απλά μια πιο μακρινή ματια σε διάφορα αντικείμενα! Έχω βάλει 40mm στο τηλεσκόπιο μου (ενός φιλου) και δεν θυμάμαι να εβλεπα μικρότερη έκταση ουρανού απ'ότι με το 25άρι μου, όπως υπαγορεύει το FOV...

 

Σημειώστε οτι ο εστιαστής μου είναι 2"...Ενδύκνυται η αγορά Baader Hyperion?

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μπερδέψατε ρε παιδιά!

 

Εμένα με ενδιαφέρει το actual field of view, να χωράει ασπούμε το M31 στο πεδίο μου...Αυτο δεν είναι κάτι που θα το πετύχω εύκολα με ενα 40mm προσοφθάλμιο? Εδώ στο 25 mm μου φαίνεται σχεδόν ολόκληρο...

 

Αρα το πεδίο στους προσοφθάλμιους δεν αντιπροσοπεύει το τόξο του ουρανού που βλέπεις σωστα?

 

Θέλω να έχω απλά μια πιο μακρινή ματια σε διάφορα αντικείμενα! Έχω βάλει 40mm στο τηλεσκόπιο μου (ενός φιλου) και δεν θυμάμαι να εβλεπα μικρότερη έκταση ουρανού απ'ότι με το 25άρι μου, όπως υπαγορεύει το FOV...

 

Σημειώστε οτι ο εστιαστής μου είναι 2"...Ενδύκνυται η αγορά Baader Hyperion?

 

 

Είναι από το site της TELE VUE

Tele Vue.doc

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με μπερδέψατε ρε παιδιά!

 

Εμένα με ενδιαφέρει το actual field of view, να χωράει ασπούμε το M31 στο πεδίο μου...Αυτο δεν είναι κάτι που θα το πετύχω εύκολα με ενα 40mm προσοφθάλμιο? Εδώ στο 25 mm μου φαίνεται σχεδόν ολόκληρο...

 

Αρα το πεδίο στους προσοφθάλμιους δεν αντιπροσοπεύει το τόξο του ουρανού που βλέπεις σωστα?

 

Θέλω να έχω απλά μια πιο μακρινή ματια σε διάφορα αντικείμενα! Έχω βάλει 40mm στο τηλεσκόπιο μου (ενός φιλου) και δεν θυμάμαι να εβλεπα μικρότερη έκταση ουρανού απ'ότι με το 25άρι μου, όπως υπαγορεύει το FOV...

 

Σημειώστε οτι ο εστιαστής μου είναι 2"...Ενδύκνυται η αγορά Baader Hyperion?

 

 

Είναι από το site της TELE VUE

Tele Vue.doc

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να διευκρινήσω κάτι , γιατί και΄εγώ τις ίδιες δυσκολίες αντιμετώπισα:

 

το πραγματικό οπτικό πεδίο ενός προσοφθαλμίου,είναι το πεδίο του πραγματικού ουρανού (του ουρανού δηλαδή που βλέπουμε με γυμνό μάτι και όχι με το προσοφθάλμιο),το οποίο μεγεθύνεται σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του προσοφθαλμίου.

 

το φαινόμενο οπτικό πεδίο ενός προσοφθαλμίου,είναι το πεδίο του μεγεθυμένου ειδώλου του ουρανού μέσα από το προσοφθάλμιο.

 

Οι τύποι που εφήρμοσε ο Γιώργος παραπάνω,αρκούν για να κάνουμε ό,τι υπολογισμούς θέλουμε,εχοντας κατανοήσει τις σχετικές έννοιες.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Φίλοι,

Εχει κανείς χρησιμοποιήσει τον παρακάτω προσοφθάλμιο Hyperion 21mm;

 

http://www.astronomy.gr/index2.cfm?page=main.cfm&CFID=1344294&CFTOKEN=75787112

 

Το τηλεσκόπιο μου έχει εστιακή απόσταση 1200mm και άνοιγμα 200mm.

Σύμφωνα με τους τύπους που παραθέσατε θα έχω ΚΕ=3.5, Mag=57.14, AFOV=1.19

 

Διαβάζω όμως ότι το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο μπορεί να γίνει 2'' με 42mm!

Ποιό θα είναι τότε όμως το Φαινόμενο πεδίο; Θα εξακολουθήσει να είναι 68 μοίρες; αν ναί, μιλάμε για FOV= 2.38!!

 

Επίσης διαβάζω ότι η πέφτει η ποιότητα στις άκρες του πεδίου όταν γίνει 2''. Ποιά είναι η δική σας εμπειρία;

... και μετά σου λένε ότι όλα αυτά γίνανε μόνα τους!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Hyperion 21 γίνεται 32,2 mm

 

Η ποιότητα δεν πέφτει απ' ότι παρατήρησα.

967770542_modularhyperion.thumb.jpg.71135b40cb4b41bd94d9b2a6e715be88.jpg

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Hyperion 21 γίνεται 32,2 mm

 

Η ποιότητα δεν πέφτει απ' ότι παρατήρησα.

 

Πως το κατάλαβες αυτό;

 

Αντιγράφοντας από aktistar.gr

2. Ξεβιδώνοντας το μπροστινό τμήμα τους τα Hyperion μετατρέπονται από προσοφθάλμια 1.25” σε προσοφθάλμια 2”. Η εστιακή απόσταση στην περίπτωση αυτή διπλασιάζεται δηλ. ένα προσοφθάλμιο 21mm (1.25”)μετατρέπεται σε ένα προσοφθάλμιο 42mm (2”) αν και στην περίπτωση αυτή δεν διατηρείται η πολύ καλή περιφερειακή «διόρθωση» που χαρακτηρίζει τη σειρά στις 1.25”.

 

Επίσης, χωρίς να γνωρίζω γερμανικά, από το image που παράθεσες μόνο σε μια περίπτωση βλέπω την τιμή 32,2. Αν αυτή είναι τα mm στις 2'' τότε και ο 3,5mm γίνεται 21,8 στις 2'' !!

 

Από την άλλη αναφέρεις

απ' ότι παρατήρησα.
άρα τον έχεις, άρα δεν σε αμφισβητώ, αλλά μήπως έχει γίνει κάποιο λάθος;

 

Επίσης για τους υπολογισμούς μου με ενδιαφέρει αν αλλάζει το φαινόμενο πεδίο των 68 μοιρών.

... και μετά σου λένε ότι όλα αυτά γίνανε μόνα τους!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη θα διαφωνήσω μαζί σου. Χρησιμοποιώ τον συγκεκριμένο προσοφθάλμιο περίπου ένα χρόνο και είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση του. Είναι ένας αρκετά καλός προσοφθάλμιος, για τα χρήματά του πάντα. Αλλά η πτώση της ποιότητας όταν γίνει 2'' είναι δραματική γιατί ο επιπλεόν φακός που αφαιρείται βελτιώνει την εικόνα.

Φίλε iziogas,

αν σκέφτεσαι να τον χρησιμοποιήσεις στις 2'' ξέχασε το.[-X

Στις 1,25'' όμως αξίζει τα λεφτά του μέχρι και την τελευταία δεκάρα.

 

Δημήτρης.

Ένα παιδί μετράει τ΄ άστρα. Μ. Λ

 

ΣΕΑΑ (Σύλλογος Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Αργολίδας)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω τους 5 κ 13 mm. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι το παιχνίδι παίζεται από το σύστημα φακών του μπροστινού τμήματος, που όπως αναφέρθηκε σε άλλο thread δεν είναι barlow, σε ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ με την απόστασή του από το υπόλοιπο σύστημα του προσοφθαλμίου (ο κύλινδρος 2" ). Ο πίσω σχεδιασμός είναι περίπου ίδιος σε όλους τους Hyperion. Έτσι παίζει ρόλο το μήκος του βαρελιού στις 2", γι'αυτό και οι μικρές διαφορές στα mm που βλέπεις στη φωτό όταν λειτουργεί χωρίς το σύστημα φακών. Και ναι, ο 5άρης με τον 13άρη μου δίνουν το ίδιο περίπου πεδίο. Στα άκρα δεν είδα κάτι καταστροφικό με τον τρόπο που σύνδεσα το προσοφθάλμιο στο Mak-Cas που έχω...http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=4900
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...
Και εγω τον έχω, δεν νομίζω οτι μεγαλώνει τόσο το πεδίο, αντίθετα, έχω διαβάσει πως μικραίνει γιατι βγάζοντας το τελευταίο γυαλι για να το κανεις 2", χανει την ευρυγωνικότητα (λιγη τουλάχιστον), επίσης ναι, παραμορφώνει λίγο, και είναι πολύ επικύνδινο να κάτσει σκόνη στο επίπεδο που το χρησιμοποιείς για 2", οπότε, καλύτερα να το αποφεύγεις...
Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης